FEBRISAN®

Moduł reklamowy skierowany do osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Nazwa produktu leczniczego: Febrisan, (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący. Skład i postać farmaceutyczna: 1 saszetka (5 g proszku musującego) zawiera 750 mg paracetamolu (Paracetamolum), 60 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum) i 10 mg fenylefryny chlorowodorku (Phenylephrini hydrochloridum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: 1 saszetka zawiera 2458 mg sacharozy, aspartam (E 951) oraz 166 mg sodu w postaci sodu wodorowęglanu. Wskazanie do stosowania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok. Dawkowanie i sposób podawania: Dawkowanie: Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4‑6 godzin. Na dobę nie stosować więcej niż 4 saszetki, czyli 3 g paracetamolu, 240 mg kwasu askorbowego i 40 mg chlorowodorku fenylefryny. Sposób podawania: Podanie doustne. Przed zastosowaniem proszek należy rozpuścić w szklance gorącej wody. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadciśnienie tętnicze, choroby serca. Ciężka niewydolność wątroby. Leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu. Ciąża: ze względu na zawartość fenylefryny nie stosować produktu w okresie ciąży.  Fenyloketonuria: produkt zawiera aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią . Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Stosowanie dawek wyższych niż zalecane może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby. Długotrwałe stosowanie tego produktu bez nadzoru lekarza, może być szkodliwe. Podczas długotrwałego stosowania lub leczenia dużymi dawkami leków przeciwbólowych, mogą wystąpić bóle głowy, których nie należy leczyć wyższymi dawkami paracetamolu. Ze względu na ryzyko przedawkowania nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów: z przewlekłym niedożywieniem; z chorobą alkoholową; z ciężką niewydolnością nerek; z przerostem gruczołu krokowego; z guzem chromochłonnym nadnerczy; z nieleczoną lub czynną nadczynnością tarczycy; z niedrożnością naczyń (zespół Raynaud’a); uczulonych na kwas acetylosalicylowy oraz pacjentów z astmą wrażliwych na kwas acetylosalicylowy, ponieważ donoszono o przypadkach łagodnego skurczu oskrzeli po zastosowaniu paracetamolu u pacjentów wrażliwych na kwas acetylosalicylowy (reakcja krzyżowa); leczonych lekami uspokajającymi i innymi lekami sympatykomimetycznymi (tj. zmniejszającymi przekrwienie błon śluzowych), lekami hamującymi apetyt, lekami psychostymulującymi podobnymi do amfetaminy; stosujących leki przeciwzakrzepowe; z cukrzycą; z jaskrą z wąskim kątem przesączania. Należy zachować ostrożność podczas stosowania tego produktu u osób w podeszłym wieku. Stosowanie produktu u osób z niewydolnością wątroby, nadużywających alkoholu oraz głodzonych stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych: Sacharoza: produkt leczniczy zawiera 2,458 g sacharozy w 1 saszetce oraz 9,832 g w maksymalnej dawce dobowej (4 saszetki). Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Aspartam (E 951): produkt leczniczy zawiera 110 mg aspartamu (E951) w 1 saszetce. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Glukoza (składnik aromatu): produkt leczniczy zawiera 85 mg glukozy w 1 saszetce. Pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Sód: produkt leczniczy zawiera 166 mg sodu na dawkę (1 saszetka), co odpowiada 8,2% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych. Należy wziąć pod u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.  Działania niepożądane: Zaburzenia krwi i układu chłonnego: trombocytopenia i agranulocytoza (bardzo rzadko); Zaburzenia serca: arytmia, bradykardia (częstość nieznana); Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: skurcz oskrzeli  (bardzo rzadko), astma (częstość nieznana); Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: objawy uszkodzenia wątroby (rzadko),  niewydolność wątroby (bardzo rzadko); Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: reakcje nadwrażliwości skóry, w tym pokrzywka i wysypka (rzadko), zgłaszano bardzo rzadkie przypadki ciężkich reakcji skórnych; Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego (częstość nieznana); Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: hipotermia -zwłaszcza u pacjentów bez gorączki (częstość nieznana);  Badania diagnostyczne:  podwyższenie ciśnienia tętniczego (częstość nieznana); Zaburzenia układu immunologicznego: nadwrażliwość (rzadko),  reakcja anafilaktyczna (bardzo rzadko). Podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S, Energivej 15,  5260 Odense, Dania. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 10849 wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC.

www.febrisan.pl
Febrisan Saszetki – pobierz zdjęcia wysokiej rozdzielczości